O czasopiśmie

Opis i zakres

Polish Review of International and European Law ukazuje się regularnie od 2011 roku, a od 2021 roku znajduje się na ministerialnej liście czasopism punktowanych (aktualnie 40 pkt.).

Polish Review of International and European Law ma na celu przede wszystkim prezentację i promocję wyników badań polskiej nauki w zakresie prawa międzynarodowego i europejskiego. Czasopismo jest także otwarte na przedstawicieli doktryny z innych państw, a jego celem jest włączenie obcej doktryny prawa międzynarodowego i europejskiego w dyskurs naukowy oraz promowanie zagranicznych ośrodków naukowych.

Polish Review of International and European Law obejmuje różne dziedziny prawa międzynarodowego, zarówno publicznego, jak i prywatnego, oraz prawa Unii Europejskiej. Jesteśmy świadomi współzależności różnych poziomów regulacji prawnych we współczesnym świecie, co wskazuje na elastyczność granic umiędzynarodowienia współczesnego prawa.

W Polisch Review of International and European Law publikowane są studies and articles, case comments, polish law practice and book reviews.

Polish Review of International and European Law jest indeksowany w European Reference Index for the Humanities and Social Sciences (ERIH PLUS), Index Copernicus International i BazHum.

Wersją pierwotną jest wersja papierowa.

Artykuły opublikowane w kwartalniku dostępne są w open access (OA).

 

Proces recenzji

W pierwszym etapie procesu recenzowania tekstu złożonego do publikacji w Polish Review of International and European Law Redakcja ocenia, czy tekst spełnia wymogi dotyczące nadsyłanych tekstów oraz czy jest zgodny z tematyką czasopisma. Teksty niespełniające tych warunków zwracane są autorom.

W następnej kolejności Przyjęte przez Redakcję teksty poddawane są dwóm recenzjom naukowców nie zrzeszonych w tej samej instytucji co Autor w systemie double blind review: recenzenci oraz autor nie znają się nawzajem, dodatkowo pochodzą z różnych ośrodków naukowych lub badawczych. Recenzenci mają ponadto obowiązek zgłosić ewentualny konflikt interesów.

Recenzenci otrzymują Formularz oceny i proszeni są o wyrażenie jednoznacznej opinii, czy manuskrypt został: (a) zaakceptowany; b) zaakceptowane warunkowo; lub (c) nie został zaakceptowany.

Złożenie recenzji następuje przez wypełnienie udostępnionego formularza recenzji. Ocena tekstu następuje przez ustosunkowanie się do wymogów merytorycznych wymienionych w formularzu recenzji.

Recenzenci zobowiązani są do formułowania swojej opinii w oparciu o następujące kryteria:

- oryginalność tematu;

- istotność tematu;

- związek tematu z tekstem;

- czytelność i logika wywodu, spójność i jakość argumentacji naukowej;

- zakres badań;

- wartość i charakter wniosków;

- charakter tekstu (opisowy lub analityczny);

- ocenę jakości warsztatu naukowego (poziom wykorzystania źródeł prawa, orzecznictwa, literatury naukowej).

Renezent osobno ocenia, czy według jego wiedzy tekst w całości lub części nie stanowi autoplagiatu bądź plagiatu, bądź jest wynikiem innych nieetycznych zachowań autora.

W przypadku przyjęcia pracy „warunkowo” Recenzent rekomenduje, które fragmenty tekstu i w jaki sposób należy zmodyfikować.

Jeżeli praca nie zostanie zaakceptowana przez któregokolwiek z Recenzentów, Redakcja wyznacza trzeciego Recenzent celem sporządzenia osobnej recenzji. Trzeciemu Recenzentowi nie udostępnia się poprzednich recenzji. Trzecia recenzja ma charakter rozstrzygający.

Autorzy mają obowiązek zastosować się do uwag Recenzenta. Poprawiony przez Autora tekst jest kierowany ponownie do Recenzenta, jeśli zastrzegł on, że chciałby zapoznać się z poprawionym tekstem. Jeżeli Autor nie zgadza się z uwagami Recenzenta, może przekazać Redakcji swoje uzasadnione uwagi w tym zakresie. Redakcja podejmuje ostateczną decyzję o akceptacji argumentacji autora albo o konieczności dalszych zmian, zgodnie z uwagami Recenzenta.

Recenzent powinien przesłać recenzję w terminie uzgodnionym z Redakcją, nie później niż w ciągu 30 dni od otrzymania tekstu do oceny.

Decyzja recenzenta przekazywana jest autorowi niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni. 

Wszelkie decyzje co do akceptacji tekstu podejmuje ostatecznie Redaktor Naczelny nie później niż w ciągu 3 miesięcy od daty jego złożenia. O decyzji są informowani wszyscy Autorzy nadesłanych materiałów.

 

Częstotliwość publikacji

Polish Review of International and European Law ukazuje się co pół roku, w terminie do 2 miesięcy po zakończeniu półrocza.

Tomy od 1 do 3 ukazywały się jako kwartalnik.

 

Etyka wydawnicza

Polish Review of International and European Law jest czasopismem naukowym dostępnym w open acces. Redakcja dba o wysoką jakość naukową wszystkich publikowanych tekstów i podejmuje wszelkie możliwe działania mające na celu przeciwdziałanie zaniedbaniom standardów publikacyjnych w Polish Review of International and European Law.

Jeśli Redakcja poweźmie informację o nieetycznym zachowaniu Autora przed opublikowaniem tekstu, jest on niezwłocznie zwracany Autorowi, a o jego nieetycznym zachowaniu zawiadamiane właściwe organy państowe i macierzysty ośrodek akademicki lub naukowy.

Proces recenzowania i wszystkie publikacje w Polish Review of International and European Law są bezpłatne.

Wszystkie osoby zaangażowane w proces publikowania badań, artykułów, komentarzy do przypadków i recenzji książek, czyli autor, członkowie Zespołu Redakcyjnego oraz recenzenci zewnętrzni są bezwzględnie zobowiązani do przestrzegania opisanych poniżej standardów etycznych. Zasady etyczne przedstawione w tej sekcji zostały opracowane w oparciu o Podstawowe praktyki Komisji Etyki Publikacyjnej (COPE, https://publicationethics.org/core-practices).

Redakcja Naukowa przeprowadza wstępną ocenę antyplagiatową z wykorzystaniem dostępnych baz.

 

I. OBOWIĄZKI AUTORÓW

Autorstwo i wkład

Autorstwo powinno być ściśle ograniczone jedynie do tych osób, które w znaczący sposób uczestniczyły w powstaniu nadesłanego tekstu. Autor zgłaszający ma obowiązek wskazać w nadesłanym manuskrypcie wszystkich współautorów i/lub współautorów, którzy wnieśli swój wkład w nadesłany tekst oraz uzyskać ich zgodę na publikację.

„Ghostwriting” i „guestauthorship” są w Polish Review of International and European Law surowo zabronione. Przez „ghostwriting” rozumie się nieuwzględnienie nazwiska osoby, która wniosła znaczący wkład w nadesłany tekst, a przez „guestauthorship” rozumie się sytuację, w której w tekście pojawia się nazwisko rzekomego autora lub współautora. przesłanego tekstu, mimo że jego wkład jest niewielki lub żaden. Zespół Redakcyjny ujawni wszelkie takie przypadki i, jeśli zajdzie taka potrzeba, prześle notę informacyjną do odpowiednich instytucji i/lub władz akademickich.

Redakcja przeciwdziała wszelkim przejawom nierzetelności naukowej. W przypadku przedstawienia skarg dotyczących zgłoszonego lub opublikowanego tekstu Redakcja skontaktuje się z autorem, a w wypadku podejrzenia działania nieetycznego lub nadużycia przekaże o nich informację odpowiednim instytucjom lub organom.

Plagiat i podanie źródeł

W Polish Review of International and European Law integralność treści i procesu publikowania ma podstawowe znaczenie. Plagiat należy zawsze traktować jako zachowanie nieetyczne i niedopuszczalne.

Autor zgłaszający potwierdza, że jego tekst zgłoszony do publikacji jest oryginalny, tj. potwierdza, że tekst zgłoszony do publikacji jest:

1/ wolny od wszelkich ograniczeń i ograniczeń prawnoautorskich;

2/ nie był nigdzie indziej publikowany; oraz

3/ nie podlega procesowi recenzji/oceny w żadnym innym czasopiśmie naukowym ani w wydawnictwie.

Za nieetyczne uważa się także przesyłanie do Polish Review of International and European Law tekstu będącego tłumaczeniem artykułu/badania, które zostało już opublikowane w innym języku.

Wszystkie cytowane źródła należy cytować we właściwy sposób, zgodnie z wytycznymi Polish Review of International and European Law (https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/priel/about/submissions).

Informacje i dane pozyskiwane przez autorów prywatnie, jak m.in. w prywatnych rozmowach, korespondencji e-mailowej lub dyskusjach z osobami trzecimi nie mogą być wykorzystywane ani zgłaszane bez wyraźnej zgody źródła.

Przegląd źródeł przez Zespół Redakcyjny

Na prośbę Redakcji autorzy przekażą Zespołowi Redakcyjnemu nieprzetworzone dane/źródła akademickie, z których korzystali w toku pracy nad nadesłanym manuskryptem.

Ujawnianie informacji i konflikty interesów

Autor zgłaszający powinien ujawnić wszelkie informacje dotyczące źródeł finansowania publikacji, wkładu instytucji naukowo-badawczych lub innych podmiotów, a także powinien zgłosić wszelkie potencjalne konflikty interesów Zespołowi Redakcyjnemu i/lub recenzentom wskazanym na stronie tytułowej Polish Review of International and European Law.

Podstawowe błędy w publikowanych tekstach

Autor zgłaszający powinien jak najszybciej powiadomić Redakcję, jeżeli zauważy istotne błędy w swojej publikacji. Powinien też współpracować z Redakcją w celu jak najszybszego wycofania lub poprawienia artykułu.

Jeżeli redaktor dowie się od osoby trzeciej, że opublikowany artykuł lub inny tekst zawiera znaczny błąd, obowiązkiem autora jest niezwłoczne wycofanie lub poprawienie pracy lub przedstawienie redaktorowi dowodu poprawności oryginalnego artykułu.

 

II. OBOWIĄZKI REDAKCJI

Decyzja o publikacji

Za wszelkie materiały publikowane w Polish Review of International and European Law odpowiada Redaktor Naczelny. Decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu danego tekstu akademickiego opiera się przede wszystkim na recenzjach, wadze tekstu oraz jego oryginalności i przejrzystości.

Zgłoszone do publikacji teksty nie są odrzucane ze względu na wyrażone w nich poglądy, pod warunkiem, że zostaną one naukowo uzasadnione oraz nie będą dyskredytować innych autorów. Wszystkie artykuły będą zawsze oceniane bez względu na na jakiekolwiek powody. Redakcja nie akceptuje tekstów służących propagandzie wojennej, ani szerzących nienawiść..

Zespół Redakcyjny nie może powoływać na recenzentów pracowników naukowych będących bezpośrednimi przełożonymi autorów zgłaszających, współpracować ze zgłaszającymi autorami w ramach tego samego zespołu badawczego lub na tej samej uczelni, ani pozostawać w jakichkolwiek innych bliskich stosunkach osobistych ze zgłaszającymi autorami.

Poufność

Redakcja nie udostępnia recenzentom żadnych danych osobowych autorów i odwrotnie. Informacje uzyskane przez członków Redakcji w procesie recenzowania, a także informacje z artykułów niedopuszczonych do publikacji lub ich fragmentów nie będą wykorzystywane w badaniach własnych.

Członek Redakcji powinien unikać konfliku interesów wynikających ze związków z autorem zgłoszonego tekstu lub instytucji, w której teskt został przygotowany.

Redakcja wymaga od wszystkich autorów ujawnienia odpowiednich okoliczności wskazujących na konflikt interesów i opublikowania odpowiednich informacji, jeśli sprzeczne interesy zostaną ujawnione po publikacji.

Wytyczne dla personelu pomocniczego i recenzentów

Redakcja zapewnia wytyczne techniczne dla redaktorów językowych, personelu pomocniczego i recenzentów, a także opracowuje zasady dotyczące różnych aspektów procesu redakcyjnego i recenzowania. Opracowuje szablon recenzji oraz inne ujednolicone dokumenty, które należy stosować w całym procesie redakcyjnym i recenzyjnym. Szablon i inne ujednolicone dokumenty służą w organizacji i standaryzacji procesu redakcyjnego i wzajemnej recenzji.

 

III. OBOWIĄZKI RECENZENTÓW

Przyczynek do decyzji o publikacji

Recenzent ma obowiązek pomagać Redaktorowi Naczelnemu w podjęciu decyzji o publikacji. Recenzent powinien zgodzić się na recenzowanie jedynie tych manuskryptów, w odniesieniu do których posiada odpowiednią wiedzę akademicką i wystarczającą ilość czasu, aby móc przedstawić recenzję w rozsądnym terminie.

Konflikt interesów

Recenzenci mają obowiązek informowania Redaktora Naczelnego o wszelkich możliwych konfliktach interesów. Jeżeli uznają autorstwo danego tekstu, mają obowiązek ujawnić w szczególności wszelkie bezpośrednie powiązania służbowe, biznesowe lub inne bliskie powiązania osobiste/naukowe z autorem zgłaszającym.

Bez pisemnej zgody autora, nieopublikowany tekst nie może być wykorzystywany we własnych badaniach recenzenta. 

Poufność i bezstronność

Recenzent zobowiązany jest do poszanowania poufności całego procesu recenzowania. Wszelkie recenzje stanowią obiektywną i konstruktywną ocenę recenzowanego tekstu. Recenzenci powinni wskazać opublikowane prace, które nie były cytowane przez autora, a także zgłosić Redaktorowi Naczelnemu wszelkie wykryte podobieństwa do opublikowanych prac innych autorów.

Szablon recenzji

Recenzenci korzystają z szablonu recenzji udostępnionego im przez Zespół Redakcyjny. Szablon recenzji jest dostępny pod linkiem: https://czasopisma.uksw.edu.pl/pliki/priel/peer_review.docx 

 

IV. Zgłaszanie nieprawidłowości i postępowanie w przypadku nieetycznego zachowania

Każdy, kto uważa, że opublikowane w Polish Review of International and European Law badanie, artykuł, glosa lub recenzja książki nie została przygotowana zgodnie z powyższymi standardami etycznymi, może zgłosić swoje wątpliwości do Redakcji.

W przypadku niewłaściwego postępowania, oszukańczej publikacji lub plagiatu Redakcja podejmie wszelkie odpowiednie kroki w celu wyjaśnienia sytuacji.

Środki te mogą obejmować publikację erraty, publikację oświadczenia wyjaśniającego na stronie internetowej Polish Review of International and European Law oraz, w razie potrzeby, wycofanie nadesłanej/opublikowanej pracy.

Redakcja może też zawiadomić stosowne organy państwowe, a także władze uczelni lub innych podmiotów akademickich, jeśli autor jest w nich zatrudniony; ewentualnie pracodawców celem podjęcia odpowiednich działań prawnych.

 

Recenzenci w 2023 r.

dr hab. prof. US Michał Balcerzak (Uniwersytet Szczeciński), dr Wojciech Burek (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Maciej Górka, dr hab. prof. UWr. Bartłomiej Krzan (Uniwersytet Wrocławski), dr Patryk Labuda, prof. dr hab. Marek Szydło (Uniwersytet Wrocławski), dr hab. prof. INP PAN Karolina Wierczyńska (Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk), dr hab prof. UMK Katarzyna Witkowska-Chrzczonowicz (Uniwersytet Mikołaja Kopernika)

 

Prawa autorskie

Po przekazaniu autorowi decyzji o dopuszczeniu jego tekstu do publikacji w Polish Review of International and European Law autor obowiązany jest do podpisania umowy i oświadczenia według wzoru dostępnego pod linkiem:  https://czasopisma.uksw.edu.pl/pliki/priel/umowa_licencyjna.docx; https://czasopisma.uksw.edu.pl/pliki/priel/oswiadczenie.docxhttps://czasopisma.uksw.edu.pl/pliki/priel/polityka_open_access.docx.

Podpisując umowę autor zgadza się na poniższe warunki:

  1. Autor wyraża zgodę na publikację wraz z artykułem (w wersji papierowej i elektronicznej) danych przedstawionych w oświadczeniu, o którym mowa w §2.
  2. Autor udziela UKSW nieodpłatnej licencji niewyłącznej na korzystanie z artykułu, w całości, jak i w części, na wszystkich znanych polach eksploatacji (w tym: wydanie i rozpowszechnianie artykułu w formie papierowej i elektronicznej;utrwalenie na maszynowych nośnikach informacji; wprowadzenie do pamięci komputera; wprowadzenie do czytelni on-line; wprowadzenie do obrotu; wprowadzanie do internetowych baz czasopism); 
  3. Teksty publikowane w Polish Review of International and European Law objęte są licencją Creative Commons Uznanie autorstwa bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-ND 4.0).
  4. Od autorów nie pobiera się żadnych opłat za publikację. Autorom nie wypłaca się z tytułu publikacji żadnych wynagrodzeń.
  5. Do publikacji będą przyjmowane wyłącznie teksty oryginalne, które nie zostały opublikowane w innym czasopiśmie.
  6. Jeżeli tekst powstał w ramach współautorstwa, każdy z autorów składa oświaczenie, jaki jest ich procentowy wkład w publikację.

 

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.