Opublikowane: 2022-10-19

BADANIE STABILNOŚCI SYGNOWANIA NA OBRAZACH OLEJNYCH ‒ NA PRZYKŁADZIE SYGNATUR JACKA MALCZEWSKIEGO

Olivia Rybak-Karkosz
Zeszyty Prawnicze
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/zp.2022.22.3.05

Abstrakt

W opracowaniu wskazano, jaki jest zakres zmienności wybranych cech grafometrycznych sygnatur Jacka Malczewskiego, jednego z najważniejszych malarzy okresu Młodej Polski. Jego obrazy często pojawiają się na rynku aukcyjnym i wzbudzają duże zainteresowanie kolekcjonerów. Zgromadzony materiał porównawczy miał służyć poznaniu struktury graficznej podpisów artysty składanych na obrazach olejnych. Pozwoli to w przyszłości wykorzystać tę wiedzę w badaniach autentyczności prac sygnowanych jego nazwiskiem. Ma to szczególne znaczenie wobec stałego problemu obecności falsyfikatów na rynku sztuki w Polsce. Podstawą analizy jest założenie o możliwości wykorzystywania w badaniu sygnatur malarskich metody graficzno-porównawczej stosowanej w badaniach porównawczych zapisów wykonanych pismem ręcznym. Spośród wszystkich cech analizowanych w ramach tej metody skupiono się na badaniu właściwości opisujących gospodarowanie powierzchnią pisarską przede wszystkim na stosunkach wielkościowych, nachyleniu osi liter oraz pomiarach kątów międzygrammowych.

Słowa kluczowe:

sygnatura malarska; stabilność sygnowania; badania porównawcze pisma ręcznego.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Rybak-Karkosz, O. (2022). BADANIE STABILNOŚCI SYGNOWANIA NA OBRAZACH OLEJNYCH ‒ NA PRZYKŁADZIE SYGNATUR JACKA MALCZEWSKIEGO. Zeszyty Prawnicze, 22(3), 127–141. https://doi.org/10.21697/zp.2022.22.3.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.